100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang
100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang Detail:
FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery
Product Description


Features of FC needle roller clutch bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC10 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 6Nm |
| Weight | 4.8g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc drawn cup needle roller clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cannondale Jekyll 27.5 Carbon Team – Review | Axial Needle Roller
“Bomb cyclone” bearing down on central U.S. | Bearing
In order to best meet client's needs, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Competitive Price, Fast Service" for 100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Provence , Ethiopia , Peru , We've been consistently broadening the market within Romania in addition to preparation punching in extra premium quality merchandise connected with printer on t shirt so that you can Romania. Most people firmly believe we've the whole capacity to provide you happy solutions.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
Write your message here and send it to us





