100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - One Way Needle Roller Bearing HF1616 HF1716 HF1816 – Ziguang
100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - One Way Needle Roller Bearing HF1616 HF1716 HF1816 – Ziguang Detail:
One Way Needle Roller Bearing HF1616 HF1716 HF1816
Structure of hf needle bearing
HF,FC,RC (roller pin coupling): Is composed of the drawn cup and the plastic retainer; The retainer may bring the plastic reed also to be possible on the stainless steel reed guidance roller pin, in the addendum circle incline roller conveyer and the roller pin takes the locking arrangement.


| Product name | HF1816 needle roller bearing |
| Drag Torque | 16Nm |
| Dimensions | 18x24x18mm |
| Id | 18mm |
| OD | 24mm |
| Height | 18mm |
| Weight | 0.8G |
| Material | ST14 |
| Application | Diabolo industry, fishing gear, fishing ship, counting machine, printing machine, agricultural machinery |
| Package | Roll pack/ carton package / Wooden package |
| Delivery time | 2-5 days after order confirmed |
| Payment terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of hf needle roller bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Coles, Woolworths and ALDI recall mushrooms over plastic fears | Starts at 60 Coles, Woolworths and ALDI recall mushrooms over plastic fears | Double Row Needle Roller Bearings
Why Bernie Ecclestone thinks his ‘billionaire’ son-in-law’s too flash for his own good | Axial Needle Roller
We have our own product sales staff, style crew, technical group, QC staff and package staff. We now have strict high quality management procedures for each approach. Also, all of our workers are experienced in printing subject for 100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - One Way Needle Roller Bearing HF1616 HF1716 HF1816 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Czech , Croatia , Philippines , The best and original quality for spare parts is a most important factor for transportation. We may stick on supplying original and good quality parts even a little profit earned. God will bless us to do kindness business forever.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
Write your message here and send it to us





