100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - Way Clutch for Backstop Application – Ziguang
100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - Way Clutch for Backstop Application – Ziguang Detail:
Structure of one-way clutch:
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one-way clutch
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL2026 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 28.5Nm |
| Inner diameter | 20mm |
| Outer diameter | 26mm |
| Height | 26mm |
| Weight | 27g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one-way clutch for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary Dimensions | Torque | Limiting Speed | Basic Load Ratings | |||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng Outer Ring | C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 | KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Viation Bearing Market 2019 – Carbone Lorraine, Helwig, Miraj Corporation, Seginus Inc, SKF | Ball Bearing And Roller Bearing
Roller Bearings Market : Comprehensive Study Explores Huge Growth in Future | Leading Key Players NTN Corp, SKF AB, Brammer, NBI Bearings, RCB Bearing, Timken and Others | Axial Needle Roller
We offer wonderful energy in high-quality and improvement,merchandising,product sales and marketing and advertising and procedure for 100% Original Needle Roller Bearing Inner Race - Way Clutch for Backstop Application – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Russia , Austria , Jamaica , Our products have been obtained more and more recognition from foreign clients, and established long term and cooperative relationship with them. We`ll provide the best service for every customer and sincerely welcome friends to work with us and establish the mutual benefit together.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
Write your message here and send it to us




