18 Years Factory Ax4060 Needle Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang
18 Years Factory Ax4060 Needle Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang Detail:
HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer


Structure of needle bearing one way :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one way needle bearing manufacturer
| Product name | one way needle bearing |
| Model | HFL0408KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.5Nm |
| Inner diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Height | 8mm |
| Weight | 3.5g |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle bearing one way for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary | |||
DimensionsTorqueLimiting SpeedBasic Load
RatingsFwDC Shaft RotatingRotatng
Outer Ring CCo Min-1 Min-1
KNmmPlastic SpringsSteel SpringsgmmNmrpm3HFL0308KF–333.681––––4HFL0408KF–3.54881.5––––6HFL0615KFHFK06154610151.762300013000––HFL0615KFRHFL0615R4610150.52300013000–––HFL061012K561012–2100012000––8–HFL081212K681212–2000012000–––HFL081412K781412–1900012000––HFL0822KFHFL08227812223.1517000120004.054.15HFL0822KFRHFL0822R78122211700012000––10HFL1022KFHFL102281014225.314000110004.34.65HFL1022KFRHFL1022R81014221.51400011000––12–HFL12261812182612.21100080006.36.514–HFL14262014202617.3950080007.17.716–HFL16262216222620.5850075007.7918–HFL18262518242624.1750075008.310.320–HFL20262720262628.5700065008.911.525–HFL253044253230665500550010.914.130–HFL303051303730904500450012.617.635–HFL353058354230121390039001319.3
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cotton Fabric Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Cotton Fabric | Bearing
Printed Silk Fabric Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Printed Silk Fabric | Needle Rollers Suppliers
We continue to keep increasing and perfecting our solutions and service. At the same time, we operate actively to do research and enhancement for 18 Years Factory Ax4060 Needle Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Brisbane , Malaysia , Riyadh , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we are going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.





