2017 China New Design Needle Bush Bearing - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang
2017 China New Design Needle Bush Bearing - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang Detail:
EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India
Product Description
Features of one way roller clutch bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC0406C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.08Nm |
| Weight | 1.0g |
| Structure | Roller type with bearing supported |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way roller clutch bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Nell McAndrew’s new book tells you how to get started running | Ball Bearing And Roller Bearing
Global Wind Turbine Bearing Market Is Expected to Be $9.6 Billion in 2024 – Press Release | Axial Needle Roller
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for 2017 China New Design Needle Bush Bearing - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Australia , Anguilla , Liberia , We set a strict quality control system. We have return and exchange policy, and you can exchange within 7 days after receive the wigs if it is in new station and we service repairing free for our products. Please feel free to contact us for further information and we will offer you competitive price list then.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
Write your message here and send it to us




