2017 China New Design Needle Bush Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang
2017 China New Design Needle Bush Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang Detail:
Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch
Product Description
Features of needle roller bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1209C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 12mm |
| Outer diameter | 18mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 3.04Nm |
| Weight | 6.2g |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
Supplements for Strength Athletes: What’s Changing, What’s New, and What’s Obsolete | Bearing
Global Silicone Fluid Market Insight Report 2018 – Shin-Etsu, Wacker Chemie, Momentive Performance Materials, Gelest, KCC Basildon | Axial Needle Roller
We aim to find out high quality disfigurement in the generation and provide the most effective services to domestic and abroad clients wholeheartedly for 2017 China New Design Needle Bush Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Oman , Johannesburg , Munich , We strongly believe that technology and service is our base today and quality will create our reliable walls of future. Only we have better and better quality , could we achieve our customers and ourselves, too. Welcome customers all over the word to contact us for getting further business and reliable relationships. We are always here working for your demands whenever you need.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
Write your message here and send it to us





