2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang
2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang Detail:
FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 14 mm |
| Outer dia. | 14 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Torque capacity | 5 Nm |
| Weight | 10 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
CDL Knits/Tropic Knits In Mauritius Strikes A New Path In Textile Finishing | Ball Bearing And Roller Bearing
WB Mayor George says poorer communities bearing burden of stormwater fee, asks for federal help | Axial Needle Roller
We not only will try our greatest to present fantastic expert services to each purchaser, but also are ready to receive any suggestion offered by our prospects for 2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Eindhoven , Haiti , With the principle of win-win, we hope to help you make more profits in the market. An opportunity is not to be caught, but to be created. Any trading companies or distributors from any countries are welcomed.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
Write your message here and send it to us





