2017 Latest Design Nk9/12 Roller Bearing - EWC 1010A Needle Roller Bearing Needle Bearing Price – Ziguang
Short Description:
Product Detail
Product Tags
Related Video
Feedback (2)
2017 Latest Design Nk9/12 Roller Bearing - EWC 1010A Needle Roller Bearing Needle Bearing Price – Ziguang Detail:
EWC 1010A Needle Roller Bearing Needle Bearing Price
Product Description
Feature
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Data Sheet
Item EWC
Material Outer: ST14 stainless steel or GCr15
Inner: Strengthen nylon
Inner dia. 10 mm
Outer dia.  17 mm
Width 10 mm
Torque capacity 1 Nm
Weight 5.2 g
Port  Shanghai;Ningbo
Delivery time 10-20days
Package singer box or as your requirements
Application Fishing machines
Different Sizes For Your Reference