2017 Latest Design Nk9/12 Roller Bearing - Way Clutch for Backstop Application – Ziguang
2017 Latest Design Nk9/12 Roller Bearing - Way Clutch for Backstop Application – Ziguang Detail:
Structure of one-way clutch:
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one-way clutch
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL2026 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 28.5Nm |
| Inner diameter | 20mm |
| Outer diameter | 26mm |
| Height | 26mm |
| Weight | 27g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one-way clutch for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary Dimensions | Torque | Limiting Speed | Basic Load Ratings | |||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng Outer Ring | C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 | KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Needle Roller Bearing Market Analysis Report 2019-2027 : Schaeffler, SKF, NSK, NTN, NACHI, KOYO, TIMKEN, JTEKT, C&U GROUP, LYC | Bearing
Bearing presents and prayers, Niagara Falls street angel ministers to the homeless | Axial Needle Roller
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for 2017 Latest Design Nk9/12 Roller Bearing - Way Clutch for Backstop Application – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Rwanda , Georgia , We pursue the management tenet of "Quality is superior, Service is supreme, Reputation is first", and will sincerely create and share success with all clients. We welcome you to contact us for more information and look forward to working with you.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
Write your message here and send it to us





