8 Year Exporter Ball Bearing Cross Reference - EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A – Ziguang
8 Year Exporter Ball Bearing Cross Reference - EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A – Ziguang Detail:
EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A
Product Description
Features of ewc roller clutch bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC0608A |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 6mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.25Nm |
| Weight | 1.7g |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of roller clutch bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Vigil held in Montreal for victims of New Zealand mosque attacks | Axial Needle Roller
Coles, Woolworths and ALDI recall mushrooms over plastic fears | Starts at 60 Coles, Woolworths and ALDI recall mushrooms over plastic fears | Bearing
We attempt for excellence, company the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator company for personnel, suppliers and customers, realizes price share and continual marketing for 8 Year Exporter Ball Bearing Cross Reference - EWC One Way Bearing Needle Roller Clutch Bearing EWC0608A – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: New Orleans , Angola , Greenland , Our main objectives are to provide our customers worldwide with good quality, competitive price, satisfied delivery and excellent services. Customer satisfaction is our main goal. We welcome you to visit our showroom and office. We are looking forward to establish business relation with you.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
Write your message here and send it to us





