8 Year Exporter Bearing Manufacturing Company - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang
8 Year Exporter Bearing Manufacturing Company - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang Detail:
1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China
Product Description
Features of 1wc needle roller bearing
EWC 1WCis a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings,
and make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | 1WC0608 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 6mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.44Nm |
| Weight | 2.0g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
Disillusioned with politics? Then take heart in July 1 | Ball Bearing And Roller Bearing
Fitness Over 50: Weight-bearing exercises are key to staying functional | Health | Axial Needle Roller
We are also specializing in improving the things management and QC method in order that we could retain terrific edge inside the fiercely-competitive small business for 8 Year Exporter Bearing Manufacturing Company - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Montpellier , Thailand , Indonesia , We always insist on the management tenet of "Quality is First, Technology is Basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
Write your message here and send it to us





