Best Price for Hfl0408kfr Roller Bearing - China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530 – Ziguang
Best Price for Hfl0408kfr Roller Bearing - China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530 – Ziguang Detail:
China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530
Product Description
Structure of hfl clutch :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of hfl clutch
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL2530 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 66Nm |
| Inner diameter | 25mm |
| Outer diameter | 32mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 44g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of hfl clutch for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
SYRIA Fr Ibrahim: Aleppo bearing the cross of embargo, unemployment and isolation | Bearing
Global Needle Roller Bearing Market Analysis Report 2019-2027 : Schaeffler, SKF, NSK, NTN, NACHI, KOYO, TIMKEN, JTEKT, C&U GROUP, LYC | Ball Bearing And Roller Bearing
Our merchandise are commonly recognized and reliable by customers and can meet constantly developing economic and social desires for Best Price for Hfl0408kfr Roller Bearing - China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Zimbabwe , Milan , Qatar , Look forward to the future, we'll focus more on the brand building and promotion . And in the process of our brand global strategic layout we welcome more and more partners join us, work together with us based on mutual benefit. Let's develop market by fully utilizing our in depth advantages and strive for building.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
Write your message here and send it to us





