Best Price for Hfl0408kfr Roller Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
Best Price for Hfl0408kfr Roller Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bearing for Construction Market Size, Growth, Status and Analysis 2019 to 2025 | Needle Rollers Suppliers
Global Nougat Market Insights 2019-2025: Top Manufacturer Golden Bonbon, Mondo , Chabert Et Guillot, Margaret River , Paton, Walters Macadamia | Axial Needle Roller
Our pros are lessen prices,dynamic sales team,specialised QC,sturdy factories,top quality services and products for Best Price for Hfl0408kfr Roller Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Denmark , United Kingdom , Rotterdam , Since its foundation , the company keeps living up to the belief of "honest selling , best quality , people-orientation and benefits to customers. " We are doing everything to offer our customers with best services and best products . We promise that we'll be responsible all the way to the end once our services begin.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
Write your message here and send it to us





