Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch – Ziguang
Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch – Ziguang Detail:
FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch
Product Description



Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 32 mm |
| Outer dia. | 32 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Torque capacity | 66 Nm |
| Weight | 44 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Holistic approach: How the wellness movement has influenced beauty | Needle Rollers Suppliers
The Full List: 100 Magic Valley Objects You Need to Know | Southern Idaho Local News | Bearing
Attaining consumer satisfaction is our company's purpose without end. We will make wonderful endeavours to produce new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive requirements and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale services for Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Netherlands , India , Customer satisfaction is our first goal. Our mission is to pursue the superlative quality, making continual progress. We sincerely welcome you to make progress hand in hand with us, and construct a prosperous future together.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
Write your message here and send it to us





