Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - HFL2016 Changzhou Needle Bearing One-Way Clutch for Backstop Application – Ziguang
Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - HFL2016 Changzhou Needle Bearing One-Way Clutch for Backstop Application – Ziguang Detail:
HFL2016 Changzhou SUMA Needle Bearing One-Way Clutch for Backstop Application
Product Description


Structure of one-way clutch:
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one-way clutch
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL2026 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 28.5Nm |
| Inner diameter | 20mm |
| Outer diameter | 26mm |
| Height | 26mm |
| Weight | 27g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one-way clutch for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Horsey: Who’s bearing the weight of Trump’s tariffs? | Bearing
Keene police to begin wearing load-bearing vests | Local News | Bearing
Using a total scientific good quality management process, superior high quality and excellent faith, we get great name and occupied this field for Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - HFL2016 Changzhou Needle Bearing One-Way Clutch for Backstop Application – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Oslo , Australia , Orlando , Due to the stability of our products, timely supply and our sincere service, we are able to sell our products not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
Write your message here and send it to us





