Best Price on Industrial Ball Bearings - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang
Best Price on Industrial Ball Bearings - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang Detail:
OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller
Bearing for Rheostat
Features of one way needle roller bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of one way needle roller bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | One Way Needle Roller Bearing |
| Model | OWC1019GXRZ / OWC1019GXLZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 19mm |
| Weight | 8.5g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way needle roller bearing for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Golden Globes 2019: Lady Gaga dines on burger and fries as stars prep | Needle Rollers Suppliers
Tips for buying a used Matbro telehandler | Ball Bearing And Roller Bearing
Trustworthy good quality and excellent credit score standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality first, buyer supreme" for Best Price on Industrial Ball Bearings - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Vietnam , Oslo , Due to good quality and reasonable prices, our products have been exported to more than 10 countries and regions. We are looking forward to cooperating with all customers from at home and abroad. Moreover, customer satisfaction is our eternal pursuit.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.





