Best quality Mini Roller Bearings - HFL283625 Drawn Cup Three Row Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang
Best quality Mini Roller Bearings - HFL283625 Drawn Cup Three Row Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang Detail:
HFL283625 Drawn Cup Three Row Needle Roller Clutch Bearing
Product Description


Structure of one-way needle roller Clutch bearing :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one way needle roller bearing
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL0615KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.76Nm |
| Inner diameter | 6mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Height | 12mm |
| Weight | 5g |
| Structure | Needle roller bearing |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one-way clutch bearing for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 36 | HFL283625 | 36 | |||||||||
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Tips for buying a used Matbro telehandler | Ball Bearing And Roller Bearing
Soft Polyester Fabric Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Soft Polyester Fabric | Ball Bearing And Roller Bearing
We usually continually offer you the most conscientious consumer services, along with the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for Best quality Mini Roller Bearings - HFL283625 Drawn Cup Three Row Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Durban , Bhutan , New Delhi , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
Write your message here and send it to us





