Bottom price Buy Needle Bearings - China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530 – Ziguang
Bottom price Buy Needle Bearings - China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530 – Ziguang Detail:
China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530
Product Description
Structure of hfl clutch :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of hfl clutch
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL2530 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 66Nm |
| Inner diameter | 25mm |
| Outer diameter | 32mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 44g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of hfl clutch for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Yoko Ono hand-picked mistress for John Lennon | Ball Bearing And Roller Bearing
Global Silicone Fluid Market Insight Report 2018 – Shin-Etsu, Wacker Chemie, Momentive Performance Materials, Gelest, KCC Basildon | Axial Needle Roller
Our solutions are widely recognized and trusted by consumers and will meet up with constantly developing financial and social requires for Bottom price Buy Needle Bearings - China Manufacturer One Way Needle Roller Clutch Bearing HFL2530 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Gambia , Rwanda , Sierra Leone , We always insist on the management tenet of "Quality is first, Technology is basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
Write your message here and send it to us





