Bottom price Buy Needle Bearings - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang
Bottom price Buy Needle Bearings - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang Detail:
FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 10 mm |
| Outer dia. | 16 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Torque capacity | 6 Nm |
| Weight | 4.8 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Progress Thread | Ball Bearing And Roller Bearing
Women are bearing the brunt of the Government’s inaction on social care with ‘sandwich carers’ especially badly hit | Ball Bearing And Roller Bearing
The client satisfaction is our primary concentrate on. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for Bottom price Buy Needle Bearings - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Montpellier , Karachi , United States , The products has a good reputation with competitive price, unique creation, leading the industry trends. The company insists on the principle of win-win idea, has establishedglobal sales network and after-sales service network.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
Write your message here and send it to us





