Cheap price Needle Bearing Dimensions - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang
Cheap price Needle Bearing Dimensions - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang Detail:
Features of needle roller bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle roller bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
Catalogue of electric fishing reel bearings for your choice
| Product name | needle roller bearings |
| Model | OWC812 |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| lnner diameter | 8mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Weight | 3g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box + Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
| Shaft Dia.mm | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Tapered Roller Bearings Market Analysis by Size, Share, Key Drivers, Growth Opportunities and Global Trends 2018 | Axial Needle Roller
Bremont Armed Forces Collection Bearing Official British Military Insignia Headlines 2019 Townhouse | Double Row Needle Roller Bearings
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our enterprise continually improves our products excellent to meet the wants of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of Cheap price Needle Bearing Dimensions - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Florence , Lesotho , Miami , We believe with our consistently excellent service you can get the best performance and cost least products from us for a long term . We commit to provide better services and create more value to all our customers. Hope we can create a better future together.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
Write your message here and send it to us





