Cheap PriceList for Combined Needle Roller Bearings - Changzhou Needle Bearing HFL3530 One Way Needle Clutch Bearing – Ziguang
Cheap PriceList for Combined Needle Roller Bearings - Changzhou Needle Bearing HFL3530 One Way Needle Clutch Bearing – Ziguang Detail:
Changzhou Needle Bearing HFL3530 One Way Needle Clutch Bearing
Product Description


Structure of needle clutch bearing :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of needle clutch bearing
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL3530 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 121Nm |
| Inner diameter | 35mm |
| Outer diameter | 42mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 58g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Roll + Carton Box + Wooden Pallet |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle clutch bearing for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Resolution in PA slams ‘fake’ letter with Maryam’s name, signature | Ball Bearing And Roller Bearing
Stamp bearing picture of a Slovak who fought on Iwo Jima to be issued | Bearing
We have been ready to share our knowledge of advertising worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools present you ideal price of money and we've been ready to create with each other with Cheap PriceList for Combined Needle Roller Bearings - Changzhou Needle Bearing HFL3530 One Way Needle Clutch Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: San Francisco , Victoria , Jamaica , Our tenet is "integrity first, quality best". We have confidence in providing you with excellent service and ideal products. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
Write your message here and send it to us





