China Factory for Large Roller Bearings - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang
China Factory for Large Roller Bearings - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang Detail:
OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing
Product Description
Features of owc needle bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of owc needle bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | OWC Needle Bearing |
| Model | OWC812 |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| Outer diameter | 12.7mm |
| Weight | 3g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of owc needle bearing for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cannondale Jekyll 27.5 Carbon Team – Review | Axial Needle Roller
‘Worst’ water shortage hits millions in Manila | Axial Needle Roller
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most competitive prices. So Profi Tools offer you best value of money and we are ready to develop together with China Factory for Large Roller Bearings - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Cannes , Istanbul , We have been sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and solutions and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
Write your message here and send it to us





