China Manufacturer for Axial Roller Bearing - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang
China Manufacturer for Axial Roller Bearing - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang Detail:
Drawn Cup Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030
Product Description
Structure of Drawn Cup Bearngs :
HFL,FCB,RCB (coupling and bearing assembly): The supporting bearing installs in the roller pin coupling’s both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.
| Product name | drawn cup needle bearing |
| Model | HFL3030 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 90Nm |
| Inner diameter | 30mm |
| Outer diameter | 37mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 51g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Roll pack + Carton box + Wooden Pallet |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of Drawn Cup Bearings for your choice
| Shaft
Diameter |
Mass
Approx |
Torgue
Ma |
Basic Load Ratings | ||||||||
| Clutch Designation | Borndary Dimensions | Limiting Speed | |||||||||
| Fw | D | C | Rotating Shaft
Min-1 |
Rotatng Outer
Ring Min-1 |
C | Co | |||||
| KN | |||||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bremont Armed Forces Collection Bearing Official British Military Insignia Headlines 2019 Townhouse | Double Row Needle Roller Bearings
How to get a big square baler ready for the new season | Needle Rollers Suppliers
In order to give you convenience and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our best service and product for China Manufacturer for Axial Roller Bearing - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Portland , Paraguay , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the merchandise with high quality. We've got found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our merchandise are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
Write your message here and send it to us





