China Manufacturer for Axial Roller Bearing - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang
China Manufacturer for Axial Roller Bearing - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing
Product Description


Features of FC needle roller bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCL10K |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 5Nm |
| Weight | 3.5g |
| Package | carton box, wooden box |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of FC needle roller bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Rugged Handheld Devices Market Trends 2019 – Honeywell, Zebra Technologies, Datalogic, Panasonic, Handheld Group, CIPHERLAB | Axial Needle Roller
Men’s V Neck Grey T-Shirt Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Men’s V Neck Grey T-Shirt | Ball Bearing And Roller Bearing
Our team through qualified training. Skilled professional knowledge, powerful sense of support, to satisfy the support desires of consumers for China Manufacturer for Axial Roller Bearing - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Hamburg , Liberia , Lithuania , With the effort to keep pace with world's trend, we will always endeavor to meet customers' demands. If you want develop any other new products, we can customize them for you. If you feel interest in any of our products or want develop new products, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationship with customers all over the world.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
Write your message here and send it to us





