China Manufacturer for Axial Roller Bearing - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang
China Manufacturer for Axial Roller Bearing - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang Detail:
One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25
Product Description


Features of FCB One-Way Needle Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB25 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 25mm |
| Outer diameter | 32mm |
| Thickness | 30mm |
| Torque capacity | 66m |
| Weight | 44g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb one way needle bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Composite Bearing Market Detailed Analysis 2019 | Needle Rollers Suppliers
Needle Roller Bearings Market Size 2019 by Companies, JTEKT, TIMKEN, SKF, NTN | Ball Bearing And Roller Bearing
We now have several exceptional workers customers good at marketing, QC, and working with types of troublesome trouble during the creation system for China Manufacturer for Axial Roller Bearing - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Rwanda , Argentina , Miami , we've got all day online sales to make sure the pre-sale and after-sale service in time. With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we are trying our best to be your good partner.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
Write your message here and send it to us





