China OEM Axial Needle Roller Bearing - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang
China OEM Axial Needle Roller Bearing - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang Detail:
OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch
Product Description
Features of owc needle one way clutch
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of owc needle one way clutch
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | OWC814 Needle one way clutch |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Inner diameter | 4mm |
| Weight | 2.8g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton box + Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of owc needle bearing for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bearing Witness to Jim Crow in Mississippi With Uncompromising Candor | Double Row Needle Roller Bearings
Global Demand for Motor Vehicle Bearings to Increase Nearly 4% Annually Through 2022 | Axial Needle Roller
We pursue the management tenet of "Quality is superior, Service is supreme, Reputation is first", and will sincerely create and share success with all clients for China OEM Axial Needle Roller Bearing - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Malta , India , Berlin , Wide selection and fast delivery to suit your needs! Our philosophy: Good quality, great service, keep improving. We've been looking forward that more and more oversea friends join in our family for further development near the future!
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
Write your message here and send it to us





