China Supplier Owc 0612 Needle Roller Bearing - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang
China Supplier Owc 0612 Needle Roller Bearing - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing
Product Description


Features of FC needle roller bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCL10K |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 5Nm |
| Weight | 3.5g |
| Package | carton box, wooden box |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of FC needle roller bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Vicky Pattison flaunts flat stomach and long legs in flag print bikini | Double Row Needle Roller Bearings
Soft Polyester Fabric Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Soft Polyester Fabric | Ball Bearing And Roller Bearing
Our aim would be to fulfill our shoppers by offering golden company, very good value and good quality for China Supplier Owc 0612 Needle Roller Bearing - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Myanmar , Qatar , luzern , We've established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
Write your message here and send it to us





