China wholesale Special Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
China wholesale Special Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Drop that spoon! The truth about breakfast cereals: an extract from Felicity Lawrence’s book | Business | Bearing
Printable Filament Spool Hub Skips the Bearings | Bearing
We insist about the theory of growth of 'High excellent, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to offer you with great company of processing for China wholesale Special Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Japan , USA , Estonia , We've got won a good reputation among overseas and domestic clients. Adhering to the management tenet of "credit oriented, customer first, high efficiency and mature services", we warmly welcome friends from all walks of life to cooperate with us.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
Write your message here and send it to us





