China wholesale Special Bearing - FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang
China wholesale Special Bearing - FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang Detail:
FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 14 mm |
| Outer dia. | 14 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Torque capacity | 5 Nm |
| Weight | 10 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Holistic approach: How the wellness movement has influenced beauty | Bearing
Get The Flex Out: How Spherical Bearings Improve Handling & Speed | Needle Rollers Suppliers
We have been commitment to supply the competitive price ,excellent products and solutions high-quality, at the same time as fast delivery for China wholesale Special Bearing - FCB8 Chinese Manufacturer Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Portugal , Netherlands , We can give our clients absolute advantages in product quality and cost control, and we have full range of molds from up to one hundred of factories. As product updating fast, we succeed in developing many high quality products for our clients and get high reputation.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
Write your message here and send it to us





