Discountable price Needle Roller Thrust Bearing Catalogue - FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch – Ziguang
Discountable price Needle Roller Thrust Bearing Catalogue - FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch – Ziguang Detail:
FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch
Product Description



Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 32 mm |
| Outer dia. | 32 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Torque capacity | 66 Nm |
| Weight | 44 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Universal Bearings Invests $39.1 Million To Expand Its Bremen, Indiana, Manufacturing Center | Axial Needle Roller
Global Polyphenylene Oxide Market Insights 2019-2025: SABIC , Asahi Kasei Chemicals, Mitsubishi Chemicals, Romira , Evonik | Bearing
We're commitment to offer you the competitive price ,remarkable products excellent, also as fast delivery for Discountable price Needle Roller Thrust Bearing Catalogue - FCB25 Needle Roller Bearing Drawn Cup One Way Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Barcelona , Romania , Jordan , To work with an excellent items manufacturer, our company is your best choice. Warmly welcome you and opening up the boundaries of communication. We are the ideal partner of your business development and look forward to your sincere cooperation.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
Write your message here and send it to us





