Excellent quality Ceramic Roller Bearings - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang
Excellent quality Ceramic Roller Bearings - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang Detail:
Needle Type One Way Lock Bearing FC20
Product Description


Features of FC one way lock bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC20 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 20mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 16mm |
| Torque capacity | 28.5Nm |
| Weight | 17g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc one way lock bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
USD 531 billion projects attract building envelope leaders to the UAE | Ball Bearing And Roller Bearing
It’s NOT pushy mums who create a child genius it’s those that stay at home | Axial Needle Roller
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm for the long-term to create jointly with consumers for mutual reciprocity and mutual reward for Excellent quality Ceramic Roller Bearings - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Russia , India , At Present, our products have been exported to more than sixty countries and different regions, such as Southeast Asia, America, Africa, Eastern Europe, Russia, Canada etc. We sincerely hope to establish wide contact with all potential customers both in China and the rest part of the world.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
Write your message here and send it to us





