Factory best selling Axial Needle Roller - FCB FC RCB HFL0308KF Inch Size Needle Roller Bearing – Ziguang
Factory best selling Axial Needle Roller - FCB FC RCB HFL0308KF Inch Size Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
Structure of inch size needle roller bearing:
HFL,FCB,RCB (coupling and bearing assembly): The supporting bearing installs in the roller pin coupling’s both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.
| Product name | inch size needle roller bearing |
| Model | HFL0822KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1Nm |
| Inner diameter | 3mm |
| Outer diameter | 3.6mm |
| Height | 8mm |
| Weight | 3g |
| Package | Roll pack / Plastic Bag + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
How to get a big square baler ready for the new season | Needle Rollers Suppliers
Roller Bearings Market : Comprehensive Study Explores Huge Growth in Future | Leading Key Players NTN Corp, SKF AB, Brammer, NBI Bearings, RCB Bearing, Timken and Others | Axial Needle Roller
With this motto in mind, we have turn out to be amongst probably the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Factory best selling Axial Needle Roller - FCB FC RCB HFL0308KF Inch Size Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Mali , Belize , Panama , Although continuous opportunity, we have now now developed serious a friendly relationship with many oversea merchants, such as ones through Virginia. We securely assume that the merchandise regarding t shirt printer machine is often good through a great number of having its good quality and also cost.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
Write your message here and send it to us





