factory customized Discount Bearings - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang
factory customized Discount Bearings - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang Detail:
Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings for
Electric Bicycle
Product Description
Features of needle roller bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle roller bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | needle roller bearings |
| Model | OWC812 |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| lnner diameter | 8mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Weight | 3g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box + Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of electric fishing reel bearings for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Vigil held in Montreal for victims of New Zealand mosque attacks | Bearing
Building Navy Medicine’s future: Taking a bearing | News | Ball Bearing And Roller Bearing
We generally continually give you quite possibly the most conscientious shopper company, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These endeavours include the availability of customized designs with speed and dispatch for factory customized Discount Bearings - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Swiss , Qatar , United Kingdom , Customer satisfaction is our first goal. Our mission is to pursue the superlative quality, making continual progress. We sincerely welcome you to make progress hand in hand with us, and construct a prosperous future together.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
Write your message here and send it to us





