Factory For Bearing Material - HFL3530 Printing Machinery Bearing Needle Roller Bearing HFL 3530 – Ziguang
Factory For Bearing Material - HFL3530 Printing Machinery Bearing Needle Roller Bearing HFL 3530 – Ziguang Detail:
HFL3530 Printing Machinery Bearing Needle Roller Bearing HFL 3530
Product Description


Structure of needle clutch bearing :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of needle clutch bearing
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL3530 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 121Nm |
| Inner diameter | 35mm |
| Outer diameter | 42mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 58g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Roll + Carton Box + Wooden Pallet |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle clutch bearing for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Automotive Hub Bearing Market Growth Opportunities, Industry Analysis, Size, Share, Geographic Segmentation & Competitive Landscape Report to 2024 | Double Row Needle Roller Bearings
The Nuremberg parade grounds where Hitler held his Nazi propaganda rallies | Axial Needle Roller
Our growth depends to the superior products ,great talents and repeatedly strengthened technology forces for Factory For Bearing Material - HFL3530 Printing Machinery Bearing Needle Roller Bearing HFL 3530 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: San Diego , Greece , Nigeria , For anyone who is keen on any of our items right after you view our product list, you should definitely feel absolutely free to get in touch with us for inquiries. You are able to send us emails and contact us for consultation and we shall respond to you as soon as we can. If it's easy, you may locate out our address in our web-site and come to our business for far more information of our merchandise by your self. We're always ready to construct extended and steady co-operation relations with any possible customers in the related fields.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
Write your message here and send it to us




