Factory For Bearing Material - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang
Factory For Bearing Material - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang Detail:
One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25
Product Description


Features of FCB One-Way Needle Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB25 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 25mm |
| Outer diameter | 32mm |
| Thickness | 30mm |
| Torque capacity | 66m |
| Weight | 44g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb one way needle bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
WB Mayor George says poorer communities bearing burden of stormwater fee, asks for federal help | Double Row Needle Roller Bearings
Ruth Ann Dailey: Bearing witness | Needle Rollers Suppliers
Sticking for the perception of "Creating products of top quality and producing friends with people today from all around the world", we constantly place the desire of shoppers to start with for Factory For Bearing Material - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Seattle , Montreal , Jeddah , Our mission is "Provide Goods with Reliable Quality and Reasonable Prices". We welcome customers from every corner of the world to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
Write your message here and send it to us




