Factory Free sample Needle Roller And Cage Assemblies - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang
Factory Free sample Needle Roller And Cage Assemblies - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang Detail:
Needle Type One Way Lock Bearing FC20
Product Description


Features of FC one way lock bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC20 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 20mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 16mm |
| Torque capacity | 28.5Nm |
| Weight | 17g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc one way lock bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
McCaughey: Trump’s personal approach to diplomacy bearing fruit | Axial Needle Roller
CDL Knits/Tropic Knits In Mauritius Strikes A New Path In Textile Finishing | Bearing
We've been committed to offering easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for Factory Free sample Needle Roller And Cage Assemblies - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Hanover , London , Danish , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for yourself in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
Write your message here and send it to us





