Factory Free sample Needle Roller And Cage Assemblies - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang
Factory Free sample Needle Roller And Cage Assemblies - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang Detail:
OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy
Needle Type One Way Bearing
Features of needle type one way bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle type one way bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | One Way Needle Roller Bearing |
| Model | OWC511GXRZ / OWC511GXLZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 5mm |
| Outer diameter | 11mm |
| Weight | 2g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle type one way bearing for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Stamp bearing picture of a Slovak who fought on Iwo Jima to be issued | Bearing
FDA Steps in to Regulate Microneedling Devices | Ball Bearing And Roller Bearing
All we do is usually connected with our tenet " Customer to start with, Rely on initial, devoting on the food packaging and environmental protection for Factory Free sample Needle Roller And Cage Assemblies - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Hungary , Detroit , Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing of economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.





