factory low price Ina Roller - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang
factory low price Ina Roller - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang Detail:
FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 10 mm |
| Outer dia. | 16 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Torque capacity | 6 Nm |
| Weight | 4.8 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Secrets of Kate Middleton and Prince William’s oh-so swanky luggage | Double Row Needle Roller Bearings
A third of fish sold is mislabelled — here’s how to avoid being duped | Ball Bearing And Roller Bearing
We always stick to the principle "Quality First, Prestige Supreme". We are fully committed to providing our clients with competitively priced quality products, prompt delivery and professional service for factory low price Ina Roller - FC10 Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup Roller Bearing Price List – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Senegal , Sacramento , We insist on the principle of "Credit being primary, Customers being the king and Quality being the best", we are looking forward to the mutual cooperation with all friends at home and abroad and we will create a bright future of business.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
Write your message here and send it to us





