factory low price Ina Roller - FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings – Ziguang
factory low price Ina Roller - FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings – Ziguang Detail:
FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings
Product Description


Features of FCB One-Way Needle Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB10 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 20mm |
| Torque capacity | 10Nm |
| Weight | 15g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb needle type one-way bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Vigil held in Montreal for victims of New Zealand mosque attacks | Bearing
Machinery | Double Row Needle Roller Bearings
With dependable high quality approach, great reputation and excellent customer support, the series of products and solutions produced by our firm are exported to lots of countries and regions for factory low price Ina Roller - FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Latvia , kazan , Latvia , We solution have passed through the national skilled certification and been well received in our key industry. Our specialist engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We've been able to also provide you with no cost samples to meet your needs. Best efforts are going to be produced to supply you the very best service and solutions. For anyone who is considering our business and solutions, please speak to us by sending us emails or get in touch with us right away. As a way to know our items and enterprise. lot more, you'll be able to come to our factory to find out it. We'll constantly welcome guests from around the globe to our firm. o build enterprise. elations with us. You should really feel absolutely free to make contact with us for small business and we believe we'll share the top trading practical experience with all our merchants.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
Write your message here and send it to us





