Factory Price Fc 10 Needle Roller Bearing - Professional FCB 12 Mounter Bearings One Way Needle Roller Bearing In China – Ziguang
Factory Price Fc 10 Needle Roller Bearing - Professional FCB 12 Mounter Bearings One Way Needle Roller Bearing In China – Ziguang Detail:
Our Products




FCB 12 MOUNTER BEARINGS ONEWAY NEEDLE ROLLER BEARING
Three pieces needles equipped to be locking assembly function. Torque increases double of the normal HF Model. Allow high indexing frequencies due to their low mass.


| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 18 mm |
| Outer dia. | 18 mm |
| Thickness | 26 mm |
| Torque capacity | 12.2 Nm |
| Weight | 18 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
DIFFERENT SIZES FOR YOUR REFERENCE


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
New swivel bearing for silent maneuvering | Double Row Needle Roller Bearings
NSK Needle Bearing Poland wins Toyota Supplier Award | Ball Bearing And Roller Bearing
High-quality comes 1st; assistance is foremost; business enterprise is cooperation" is our business enterprise philosophy which is constantly observed and pursued by our business for Factory Price Fc 10 Needle Roller Bearing - Professional FCB 12 Mounter Bearings One Way Needle Roller Bearing In China – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Marseille , Palestine , Due to our dedication, our products are well known throughout the world and our export volume continuously grows every year. We will continue to strive for excellence by providing high quality products that will exceed the expectation of our customers.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
Write your message here and send it to us





