Factory source Needle Roller Bearing Inner Ring - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang
Factory source Needle Roller Bearing Inner Ring - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang Detail:
FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery
Product Description


Features of FC needle roller clutch bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC10 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 6Nm |
| Weight | 4.8g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc drawn cup needle roller clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
SYRIA Fr Ibrahim: Aleppo bearing the cross of embargo, unemployment and isolation | Axial Needle Roller
Supporting bearing designs with advanced machining solutions | Bearing
We generally continually give you quite possibly the most conscientious shopper company, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These endeavours include the availability of customized designs with speed and dispatch for Factory source Needle Roller Bearing Inner Ring - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Algeria , Belarus , Furthermore, all of our products are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. If you are interested in any of our products, please don't hesitate to contact us. We will do our best to meet your needs.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
Write your message here and send it to us





