Factory wholesale Roller Bearing Parts - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang
Factory wholesale Roller Bearing Parts - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang Detail:
EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010
Product Description
Features of ewc bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1010C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Weight | 6g |
| Package | Plastic Bag / Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of ewc bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Needle Roller Bearing Market Comprehensive Insights and Growth Potential in the Future | Double Row Needle Roller Bearings
Talent show showcases artists bearing intimate emotions | Axial Needle Roller
Our rewards are lower costs,dynamic profits team,specialised QC,potent factories,high-quality services for Factory wholesale Roller Bearing Parts - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Durban , Rio de Janeiro , Sweden , We also provide OEM service that caters to your specific needs and requirements. With a strong team of experienced engineers in hose design and development, we value every opportunity to provide best products for our customers.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
Write your message here and send it to us





