Fast delivery Gate Roller Bearings - Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way Needle Roller Bearing Sizes – Ziguang
Fast delivery Gate Roller Bearings - Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way Needle Roller Bearing Sizes – Ziguang Detail:
Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way
Needle Roller Bearing Sizes
Product Description
Features of needle roller bearing sizes
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle roller bearing sizes
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | needle roller bearing sizes |
| Model | OWC410GXRZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 4mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Weight | 1.8g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing sizes for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
| Shaft Dia. | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| mm | g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | |
| 4 | OWC406GXRZ | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC408GXRZ | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 4 | OWC410GXRZ | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC511GXRZ | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC612GXRZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| OWC612GXLZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 | |
| 8 | OWC814GXRZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 8 | OWC814GXLZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| OWC812GXRZ | 2.8 | 8 | 12 | 5 | 5.8 | |
| 10 | OWC1016GXRZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 10 | OWC1016GXLZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 6 | OWC612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC610GXRZ | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC614-7 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC816-7 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC1016-8 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC1019GXLZ | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cotton Fabric Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Cotton Fabric | Needle Rollers Suppliers
Dana introduces Spicer Dura-Tune center bearing for downsped drivetrains | Double Row Needle Roller Bearings
We believe in: Innovation is our soul and spirit. High-quality is our life. Consumer need to have is our God for Fast delivery Gate Roller Bearings - Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way Needle Roller Bearing Sizes – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Tajikistan , Estonia , We always adhere to follow the honesty, mutual benefit, common development, after years of development and the tireless efforts of all staff, now has perfect export system, diversified logistics solutions, thorough meet customer shipping, air transport, international express and logistics services. Elaborate one-stop sourcing platform for our customers!
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
Write your message here and send it to us





