Good Quality Bearing - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang
Good Quality Bearing - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang Detail:
OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy
Needle Type One Way Bearing
Features of needle type one way bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle type one way bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | One Way Needle Roller Bearing |
| Model | OWC511GXRZ / OWC511GXLZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 5mm |
| Outer diameter | 11mm |
| Weight | 2g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle type one way bearing for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Supporting bearing designs with advanced machining solutions | Bearing
Aerospace Bearing Systems Market Analysis by Growth Application, Segmentations and Forecast to 2025 | Ball Bearing And Roller Bearing
With our loaded working experience and thoughtful products and services, we've got been acknowledged as a reputable supplier for most international buyers for Good Quality Bearing - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Oslo , Australia , Mongolia , We would very much welcome an opportunity to do business with you and have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive prices,punctual delivery and dependable service can be guaranteed.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.





