Good Wholesale Vendors Hfl3530 Roller Bearing - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang
Good Wholesale Vendors Hfl3530 Roller Bearing - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang Detail:
China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30
Product Description


Features of FCB Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB30 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 37mm |
| Outer diameter | 37mm |
| Thickness | 30mm |
| Torque capacity | 90Nm |
| Weight | 36g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb one way clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
In search of a better ride : CompositesWorld | Needle Rollers Suppliers
Bearing Lithium Announces Resignation of Director | Bearing
We thinks what customers think, the urgency of urgency to act in the interests of a customer position of principle, allowing for better quality, lower processing costs, prices are more reasonable, won the new and old customers the support and affirmation for Good Wholesale Vendors Hfl3530 Roller Bearing - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Algeria , France , You can always find the products you need in our company! Welcome to inquire us about our product and anything we know and we can help in auto spare parts. We are looking forward to work with you for a win-win situation.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
Write your message here and send it to us





