High Quality Ball Bearing Table - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang
High Quality Ball Bearing Table - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang Detail:
Drawn Cup Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030
Product Description
Structure of Drawn Cup Bearngs :
HFL,FCB,RCB (coupling and bearing assembly): The supporting bearing installs in the roller pin coupling’s both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.
| Product name | drawn cup needle bearing |
| Model | HFL3030 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 90Nm |
| Inner diameter | 30mm |
| Outer diameter | 37mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 51g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Roll pack + Carton box + Wooden Pallet |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of Drawn Cup Bearings for your choice
| Shaft
Diameter |
Mass
Approx |
Torgue
Ma |
Basic Load Ratings | ||||||||
| Clutch Designation | Borndary Dimensions | Limiting Speed | |||||||||
| Fw | D | C | Rotating Shaft
Min-1 |
Rotatng Outer
Ring Min-1 |
C | Co | |||||
| KN | |||||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
USD 531 billion projects attract building envelope leaders to the UAE | Needle Rollers Suppliers
Global Nano Positioning Systems Market Insights 2019-2025: Top Manufacturer Physik Instrumente GmbH, Aerotech, Prior Scientific Instruments | Ball Bearing And Roller Bearing
We aim to find out high quality disfigurement in the generation and provide the most effective services to domestic and abroad clients wholeheartedly for High Quality Ball Bearing Table - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Montpellier , San Francisco , Looking forward, we will keep pace with the times, continuing to create new products. With our strong research team, advanced production facilities, scientific management and top services, we will supply high quality products to our customers worldwide. We sincerely invite you to be our business partners for mutual benefits.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
Write your message here and send it to us





