High Quality Ball Bearing Table - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
High Quality Ball Bearing Table - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Supporting bearing designs with advanced machining solutions | Double Row Needle Roller Bearings
Summer-bearing raspberries may require trellis system | Home and Garden | Needle Rollers Suppliers
We always work as a tangible team to ensure that we can provide you with the best quality and the best price for High Quality Ball Bearing Table - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Azerbaijan , Denver , Italy , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for you in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
Write your message here and send it to us





