High reputation Marine Shaft Bearings - One Way Needle Roller Bearings FC35 – Ziguang
High reputation Marine Shaft Bearings - One Way Needle Roller Bearings FC35 – Ziguang Detail:
One Way Needle Roller Bearings FC35
Product Description


Features of FC needle roller bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC35 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 35mm |
| Outer diameter | 42mm |
| Thickness | 20mm |
| Torque capacity | 107Nm |
| Weight | 40g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc needle roller bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Analysts Expect Mackinac Financial Co. (MFNC) to Post $0.29 Earnings Per Share | Ball Bearing And Roller Bearing
Dewsbury ‘has become a breeding ground for ISIS jihadis’ | Axial Needle Roller
Dedicated to strict quality management and thoughtful client services, our experienced staff customers are generally available to discuss your demands and guarantee full client pleasure for High reputation Marine Shaft Bearings - One Way Needle Roller Bearings FC35 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Slovakia , Costa rica , moldova , When you are keen on any of our goods following you view our product list, be sure to feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we're able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our products by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
Write your message here and send it to us





