High reputation Stick Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang
High reputation Stick Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang Detail:
Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch
Product Description
Features of needle roller bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1209C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 12mm |
| Outer diameter | 18mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 3.04Nm |
| Weight | 6.2g |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
1968 Life Magazine Bearing Beatles Returned To Library With Apology And $100 : NPR | Axial Needle Roller
Liquid form Hydrogen peroxide Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Liquid form Hydrogen peroxide | Bearing
Our company promises all users of the first-class products and the most satisfying post-sale service. We warmly welcome our regular and new customers to join us for High reputation Stick Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Swaziland , Jordan , New Zealand , At present our sales network is growing continually, improving service quality to meet customer's demand. If you are interested in any products , please contact us at anytime. We are looking forward to forming successful business relationships with you in near future.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
Write your message here and send it to us





