Hot New Products Rotary Bearings - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang
Hot New Products Rotary Bearings - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang Detail:
OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller
Bearing for Rheostat
Features of one way needle roller bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of one way needle roller bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | One Way Needle Roller Bearing |
| Model | OWC1019GXRZ / OWC1019GXLZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 19mm |
| Weight | 8.5g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way needle roller bearing for your choice

GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Explorer Hits New Gold-Bearing Veins in Single Zone at Red Lake Project | Needle Rollers Suppliers
Electric vehicles have negative bearing on Schaeffler | Needle Rollers Suppliers
Sticking to the principle of "Super Quality, Satisfactory service" ,We are striving to be a good business partner of you for Hot New Products Rotary Bearings - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Yemen , New Zealand , Manchester , Welcome to visit our company and factory, there are various products displayed in our showroom that will meet your expectation, meanwhile, if you are convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to provide you the best service
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!





